Научен център "Преславска книжовна школа"

Актуално


Програма на Международен симпозиум "Константин Преславски и неговата епоха" 12-14 октомври 2017 г.

публикувана на 05 Октомври 2017

12 октомври 2017 г. (четвъртък)

09.30 часа – Отпътуване за Археологически музей „Велики Преслав“

от паркинга на Шуменския университет

 

12 октомври 2017 г. (четвъртък)

Археологически музей „Велики Преслав“

10.30  – Откриване на Международния симпозиум “Константин преславски и неговата епоха

10.30  –  11.00  Приветствия към Симпозиума

      Благословия от Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан

Приветствие от Кмета на гр. Велики Преслав

Приветствие от Кмета на гр. Шумен

Приветствие от Ректора на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“

 

11.00  –  11.45  Церемония за награждаване на заслужили изследователи на книжовното наследство на Преславската книжовна школа

 

12 октомври 2017 г. (четвъртък)

Археологически музей „Велики Преслав“

ПЪРВО СУТРЕШНО ЗАСЕДАНИЕ

Председател: проф. д.ф.н. Марияна Цибранска-Костова

 

11.45 – 12.00  Христо Трендафилов (Шумен) – Периодизация на Преславската книжовна школа

12.00 – 12.15  Анчо Калоянов (Велико Търново) – Отново за вставките в 19-та беседа от „Учителното евангелие“ на Константин Преславски 

12.15 – 12.30  Татьяна Строковская (Дубна, Россия) – Святость и праведность в эпоху Константина Преславского

Дискусия 12.30 – 13.00

Обедна почивка 13.00 – 14.30

 

12 октомври 2017 г. (четвъртък)

Археологически музей „Велики Преслав“

ПЪРВО СЛЕДОБЕДНО ЗАСЕДАНИЕ

Председател: проф. д-р Мария Спасова

 

14.30 – 14.45  Уилям Федер (Утрехт, Холандия) – За реконструкцията на Тудор Доксовия ръкопис от 907 г.

14.45 – 15.00  Пиринка  Пенкова-Люейер (Калундборг, Дания) – Маркeрите на дискурса, отклоненията от гръцки и хапаксите в свободния превод на "Четири слова против арианите" от Константин Преславски

15.00 – 15.15  Елена Статева (София) – За властта на княз Борис в периода 889 – 907 г. според старобългарските извори

Почивка 15.15 – 15.30

ВТОРО СЛЕДОБЕДНО ЗАСЕДАНИЕ

Председател: проф. д.ф.н. Анчо Калоянов

 

15.30 – 15.45  Мария Спасова (Велико Търново) – Лексикална характеристика на непроучен архаичен превод на слово 5 от „Лествицата“ на Йоан Синайски в сръбски ръкопис от XIV век (Към въпроса за авторството на превода)

15.45 – 16.00  Марияна Цибранска-Костова (София) – Глосирането като преводачески принцип в славянския превод на Прохирона – паметник на византийското императорско законодателство

16.00 – 16.15  Елка Мирчева (София) – Преславските преводи на един старозаветен цитат и проблемът за лексиката на старобългарския книжовен език

16.15 – 16.30 Ростислав Станков (София) – Проблема “преславской” и “кирилло-мефодиевской лексики” в древнеболгарском переводе „Хроники“ Георгия Амартола

 

Дискусия 16.30 17.00  

Почивка 17.00 – 17.15 

17.15 – 18.15  Прожекция на документалния филм “Симеон – от расото до короната

 

18.15 –  20.00   Коктейл на Кмета на Община Велики Преслав – д-р Александър Горчев

Археологически музей „Велики Преслав“

 

20.00 часа – Отпътуване от Археологическия музей „Велики Преслав“ до паркинга на Шуменския университет

 

13 октомври 2017 г. (петък)

зала 219, Корпус 1, Шуменски университет

ПЪРВО СУТРЕШНО ЗАСЕДАНИЕ

Председател: проф. д-р Елка Мирчева 

 

9.30 – 9.45 Ценка Досева (София) – Из лексиката на ранната славянска химнография (върху материал от „Службата за пророк Илия“ в минейни текстове)

9.45 – 10.00 Татяна Илиева (София)Глотометрична характеристика на лексиката в Епископ-Константиновия превод на „Второ слово против арианите“ от Атанасий Александрийски

10.00 – 10.15 Николай Николов (Шумен) – Религиолектът на старобългарския превод на „Огласителните слова“ на Св. Кирил Йерусалимски (ГИМ, Син. 478) 

10.15 – 10.30 Флорентина Бадаланова Геллер (Берлин, Германия) – Contextualizing  the Treatise "On the Letters" by Chernorizets Hrabar

 

Дискусия 10.3011.00 

Почивка 11.0011.15

10.3011.15  Пресконференция – Шуменски университет, Корпус 1, зала 118

 

 

ВТОРО СУТРЕШНО ЗАСЕДАНИЕ

Председател: доц. д-р Ценка Досева

 

11.15 11.30  Веселин Панайотов (Шумен) – За екипа на Константин Преславски при превода на „Четири слова против арианите“

11.30 – 11.45  Тереза Герчева (Шумен) – Новооткрити химнографски творби на Климент Охридски

11.45 – 12.00 Грета Стоянова (Шумен) – „Служба за Методий“ и „Служба за Текла“ – една възможна връзка 

12.0012.15 Татьяна Попова (Северодвинск, Русия) – „Азбучная молитва и лексика преславского перевода „Лествицы

Дискусия 12.1513.00

                     Обедна почивка 13.00 – 14.00

 

13 октомври 2017 г. (петък)

зала 219, Корпус 1, Шуменски университет

ПЪРВО СЛЕДОБЕДНО ЗАСЕДАНИЕ

Председател: проф. д-р Ростислав Станков

 

14.00 – 14.15  Йорданка Москова (Шумен) – Символиката на хиподрума в „Хрониката“ на Йоан Малала

14.15 – 14.30  Невена Георгиева (Шумен) –  Молитвата на Йоасаф и странстващото познание (по РМ 3/14)

14.30 – 14.45  Деница  Петрова (Оряхово) – Текстологични особености на разказа „Чудото на Св. Георги с българина“

14.45 – 15.00  Невена Гавазова (Велико Търново) – Славянският превод на "Мъчение на Св. 42 аморийски мъченици“ в Супрасълския сборник

Дискусия 15.00 – 15.15 

                    Почивка 15.15 – 15.30

 

ВТОРО СЛЕДОБЕДНО ЗАСЕДАНИЕ

Председател: проф. д.ф.н. Христо Трендафилов

 

15.30 – 15.45  Антоанета Буюклиева (Бургас) – „Учително евангелие – борба за нова християнска нравственост 

15.45 – 16.00  Десислава Иванова (Шумен) – Издателският проект на Швайполд Фиол и делото на Кирил и Методий

16.00 – 16.15  Стефан Хърков (Шумен) – Поетични творби на Епископ Константин Преславски в музикални произведения на български композитори 

16.15 – 16.30  Ивета Рашева (София) – Св. Св. Кирил и Методий, Св. Борис Първи: предтечите на Златната епоха (размисли върху четири творби на Иван Вазов)

16.3016.45  Анета Николова, Диана Косева (Велико Търново) – Свети Борис, но кой? (Отново за миниатюрата към „Учителното евангелие“ на Константин Преславски в Син. 262)

Дискусия 16.45 17.00  

 

ТРЕТО СЛЕДОБЕДНО ЗАСЕДАНИЕ

Председател: проф. д-р Веселин Панайотов

 

17.00 – 17.15  Зарко Ждраков (София) – Харизмата на рода Дуло – смисъл на старобългарския превод на „Именника

17.15 – 17.30  Зарко Ждраков, Пламен Орфеев (София) – Палеографски принос: гръцката буква “бета“ като датиращ елемент в българската епиграфика

17.30 – 17.45  Стела Дончева (Шумен), Николай Николов (Разград) – Пандантиви с изображение на Горгона Медуза и надписи 

17.45 – 18.00  Ростислава Тодорова (Шумен) – Вторият Царевград между IX и XIX в.: възрожденската иконография на Велики Преслав

 Дискусия 18.0018.15    

18.1520.00  Коктейл на Кмета на Община Шумен – г-н Любомир Христов

Шуменски университет, Корпус 1, зала 118

 

 

14 октомври 2017 г. (събота)

Екскурзия до Велики Преслав

08.30 часа – Отпътуване за гр. Велики Преслав от паркинга на Шуменския университет